.+64 3 477 5552 info@polesdownsouth.org.nz
Select Page

The South African War (1899 – 1902)

 

Name     Reg No:  Rank   Unit    Contingent   Ship   Address   Occupation

Dysarski, Frank, Labourer, Centre Bush – H Squadron Eighth “Cornwall” 8 Feb 1902 – Private 6050 – South Island Regiment

Orlowski, John Andrew, Carpenter, Henley  – G Squadron Eighth “Cornwall” 8 Feb 1902 – Private 5957 – South Island Regiment

Both were born in Waihola and survived the war.

Martin Albert Kreft in the Legion of Frontiersman 1 December 1913. Kindly provided by Mr. I. Kreft of Dunedin

First World War Reserves (1914 – 1918)

Surname Name Occupation Address Class. Recruited Category

Anicich, John Francis, Farming, Milburn, Mother; Angelika (Ellen) Plewa – First Reserves

Annis, August, Labourer, Waihola – A Second Reserves

Annis, Frank, Labourer, Henley – Dunedin First Reserves

Annis, John, Farm Labourer, Hokonui – Southland First Reserves

Annis, Robert, Farmer, Pukehiki – B Second Reserves

Belesky, Albert, Surfaceman NZR, Allanton – D Second Reserves

Bischiskie, Albert, Lineman, Christchurch – C Second Reserves

Bischiskie, Julius Frederick, Warehouseman, Dunedin – Army Reserves

Bucholz, Frank, Labourer, Gore – A Second Reserves

Bungard, Andrew, Ploughman, Taieri Beach – Dunedin First Reserves

Bungard, Julius, Milton – Clutha First Reserves

Chittock, James Francis, Driver, Ruanui, Mother; Franciszka Szczepanska –  A Second Reserves

Gdanitz, Bernard, Shearer, Hampden – A Second Reserves

Gdanitz, Frank, Surfaceman, Hampden – North Otago First Reserves

Gdanitz, Martin Paul, Surfaceman, Omimi, Waikouaiti – Dunedin First Reserves

Gdanitz, Thomas Carl, Surfaceman, Tahakopa – C Second Reserves

Gorinski, Anthony, Dairyman, Yaldhurst – E Second Reserves

Gorinski, August, Labourer, Owaka – A Second Reserves

Gorinski, Bernard, Surfaceman NZR, Garston – C Second Reserves

Gorinski, Joseph, Farmer, Allanton – B Second Reserves

Gorinski, Peter, Farm Labourer, Marshland, Waimairi – Christchurch First Reserves

Gorinski, Thomas, Farmer, Marshland, Waimairi – Christchurch First Reserves

Gutschlag, August, Carter, Gore, Mother; Maria Dovalosky – Southland First Reserves

Halfka, John, Farm, Labourer, Waikouaiti – D Second Reserves

Hoffman, Adam, Coal-miner, Gore – F Second Reserves

Hoffman, Alexander Paul, Surfaceman NZR, Gore – A Second Reserves

Hoffman, August, Shearer, Gore – F Second Reserves

Hoffman, George Frederick, Blacksmith, Gore – Southland First Reserves

Hoffman, James Lucas, Baker, Gore – D Second Reserves

Hoffman, Joseph, Coal-miner, Gore – F Second Reserves

Hoffman, Thomas, Coal-miner, Gore – D Second Reserves

Klemick, Felix, Coal-miner, Nightcaps – F Second Reserves

Klimeck, Martin Joseph, Priesthood, Mosgiel – Dunedin First Reserves

Konkel, August, Farmer, Dunedin – First Reserves

Konkel, Francis, Farmer, Dunedin – First Reserves

Kovalevski, Lawrence Matthew, Farm Labourer, Mosgiel – 5th Mounted Rifle Reserves

Kreft, Bernard, Flax-cutter, Mimihau – Southland First Reserves

Kreft, Frank, Ploughman, Tuatapere – Southland First Reserves

Kreft, Joseph, Gold-miner, Livingston – A Second Reserves

Kreft, Martin, Farm Labourer, Milton – F Second Reserves

McAllan, William McEwan, Coal Miner, Fairfield, Father; Teodor Klimek – B Second Reserves

Mehalski, Albert William, Coal-miner, Green Island – B Second Reserves

Mehalski, William, Coal-miner, Mosgiel Junction – D Second Reserves

Orlowski, August Joseph, Farmer, Waihola – F Second Reserves

Orlowski, Francis, Farm-manager, Kokoamo, Waitaki – C Second Reserves

Orlowski, Francis Michael, Fireman NZR, Wanganui – C Second Reserves

Orlowski, James, Surfaceman NZR, Middlemarch – F Second Reserves

Orlowski, James F, Farmer, Mokoreta – Southland First Reserves

Orlowski, John Andrew, Farmer Clinton – F Second Reserves

Orlowski, Lewis, Surfaceman NZR, Waimahaka – D Second Reserves

Pedofsky, John, Dairy-farmer, Sutton, Taieri – F Second Reserves

Pedofsky, Joseph, Labourer, Allanton – Dunedin First Reserves

Perniskie, Joseph, Sheep-farmer, Duntroon, Waitaki  – North Otago First Reserves

Perniskie, Valentine, Police Constable, Pleasant Point – B Second Reserves

Plever, Julius Thomas, Wool-spinner, Milton – C Second Reserves

Regefsky, James Angus, Farmer, Edendale – Southland First Reserves

Regefsky, John, Farmer, Edendale – Southland First Reserves

Rogatski, Anthony, Taxi-proprietor, Christchurch – D Second Reserves

Rogatski, Frank John, Farmer, Prebbleton – D Second Reserves

Rogatski, Thomas Joseph, Labourer, Richmond – C Second Reserves

Roughan, Denis Patrick, Carter, Dunedin – Mother: Martha Annis – D Second Reserves

Schultz, Frank, Farmer, Charlton – A Second Reserves

Schultz, John, Nursery Gardener, Gore – Southland First Reserves

Schultz, Joseph, Assistant Storeman, Gore – C Second Reserves

Schultz, Thomas, Cover-maker, Gore – Southland First Reserves

Sparks Francis Thomas, Carpenter, Waimate – Mother; Paulina Bielicka – B Second Reserves

Switalla, Anthony, Head Cheesemaker, Bell Block – Taranaki First Reserves

Switalla, John Jun, Contractor, Allanton – Dunedin First Reserves

Switalla, Joseph, Marine Fireman, Allanton – Dunedin First Reserves

Switalla, Michael James, Farm Labourer, Allanton – Dunedin First Reserves

Tecofsky, Adam, Farmer, Pahia – A Second Reserves

Tecofsky, Alexander, Gold-miner, Pahia – Southland First Reserves

Tecofsky, Anthony, Farmer, Pahia – E Second Reserves

Tecofsky, David, Farmer, Midhirst – Taranaki First Reserves

Tecofsky, Frank, Farmer, Ngaere – C Second Reserves

Tecofsky, John, Farmer, Hawera – D Second Reserves

Tecofsky, Max, Miner, Pahia – Southland First Reserves

Tecofsky, Thomas, Gold-miner, Pahia – C Second Reserves

Tikey, Joseph, Miner, Millers Flat, Mother; Matilda Klimeck – F Second Reserves

Tikey, Martin, Coal-miner, Fairfiled, Mother; Matilda Klimeck – Dunedin B Second Reserves

Wroblenski, Antoni, Farm Labourer, Allanton – Dunedin First Reserves

Wroblenski, August, Gardener, Otane – D Second Reserves

Wroblenski, Frank, Sawmiller, Karieri – Westland First Reserves

Wroblenski, Frank, Apiarist & Shearer, Allanton – A Second Reserves

Wroblenski, John, Constable, Bluff – E Second Reserves

Wroblenski, Joseph, Police Constable, New Plymouth – B Second Reserves

Wroblenski, Joseph, Bushman, Karieri – Westland First Reserves

 

Belesky Frank2

Frank Belesky, Private 45464

 

NZ Poles who served in the First World War (1914 – 1918)

Surname Name Occupation Address Class. Recruited Category Unit of Regiment Body of Draft Rank Destination Death

Anderton, John, Ploughman, Glenledi, Mother; Julia Orlowski – Nominal Roll Vol. 4. HMNZT 102, 37th Reinforcements, Mounted Rifle Brigade, NZ Expeditionary Force, Trooper 71023 – Southhampton, Hampshire

Belesky, Alfred Morris, Gore – Nominal Roll Vol. 1 Otago Infantry Batin Main Body Private 8/995 – Suez, Egypt

Belesky, Ernest Matthew, Farmer – Nominal Roll Vol. 2, 19th Reinforcements, Otago Infantry Battalion, D Company, NZ Expeditionary Force, Private/Sergeant 32613. Died in Dunedin on 26 February 1923 after discharge from wounds/disease while on Active Service.

Belesky, Frank, Blacksmith, Allanton – Dunedin Nominal Roll Vol. 3, 25th Reinforcements, E Company, NZ Expeditionary Force, Private 45464 – Plymouth, Devon

Belesky, James, Labourer, Gore – Nominal Roll Vol. 2, HMNZT 65, 8th Reinforcements, 3rd Battalion, G Company, NZ Rifle Brigade, Rifleman 27064

Belesky, John, Gardener, Allanton – Nominal Roll Vol. 4, HMNZT 111, 43rd Reinforcements, A Company, NZ Expeditionary Force, Private 36730

Belesky, Joseph, Labourer, Allanton – Nominal Roll Vol. 4, 40th Reinforcements, B Company, NZ Expeditionary Force, Private 8/2844 – Plymouth, Devon

Belesky, Thomas August, Fireman, Waikaka – Nominal Roll Vol. 4, HMNZT 106, 39th Reinforcements, A Company, NZ Expeditionary Force, Private 75366 – Liverpool, Merseyside

Blaney Edward James, Mother; Mary Tikey – Merchant Seaman, Royal Irish Regiment

Buchols, Adam, Horseman, Gore – Defaulters 73578 – Liverpool, Merseyside

Buchols, James, Tisbury, Invercargill – Nominal Roll Vol. 1, HMNZT 31, D Company, NZ Rifle Brigade, 2nd Battalion, Rifleman 24/983 – Suez, Egypt

Gorinski, Thomas, Farmer, Allanton – Nominal Roll Vol. 3, HMNZT 90, Reinforcements, J Company, NZ Rifle Brigade, Rifleman 55051 – Plymouth, Devon

Hoffman, James, Wool Cleaner, Invercargill – NZ Expeditionary Force

Johnston Wallace Reginald, Labourer, Pukeuri Junction, Mother;  Paulina Rydzewska – Nominal Roll Vol. 3, HMNZT 96, 32nd Reinforcements, F Company, NZ Rifle Brigade, Private 63349 – Liverpool, Merseyside

King, Thomas Henry, Mother; Kate Dovalosky – Nominal Roll Vol. 1, Canterbury Infantry Battalion, 8th Reinforcements, Private 6/3373

Klimeck, William Patrick, Storeman, Dunedin – Nominal Roll Vol. 3, 23rd Reinforcements Otago Infantry Regiment, D Company, NZ Expeditionary Force, Private 42514

Klukosky, John, Farm Hand, Croydon Bush – Nominal Roll Vol. 2, HMNZT 73, 11th Reinforcements, J Company, Otago Infantry Regiment, 1st Battalion, Private 35027. Killed in Action on 20 July 2018 in France. Buried at Gommecourt British Cemetery No. 2, Hebuterne, Pas-de-Calais, France AWMM V. C. 8.

Knudsen, Lawrence Martin, Engineer, Mother; Mary Kowalewska – Nominal Roll Vol. 4, 40th Reinforcements, B Company, NZ Expeditionary Force, Private 79064 – Plymouth, Devon

Kreft, Martin Albert, Bushman, Dunedin – Nominal Roll Vol. 2, HMNZT 51, 6th Reinforcements 1st Battalion, E Company, NZ Rifle Brigade, Rifleman 11054 – Suez, Egypt

Newman, Edward Charles, Gardener, Allanton, Mother; Rose Gorinski – Nominal Roll Vol. 3, HMNZT 82, 24th Reinforcements, NZ Field Artillery, NZ Expeditionary Force, Gunner 43051 – Plymouth, Devon

Pedofsky, Alexander, Sutton – Nominal Roll Vol. 1, Otago Infantry Battalion Main Body, Private 8/84 – Suez, Egypt. Amputation of right leg.

Pedofsky, Anthony, Gardener, Allanton – Nominal Roll Vol. 2, 19th Reinforcements, J Company, NZ Expeditionary Force, Private 32891

Pedofsky, Frank, Farm Hand, Ngapuna, Taieri, Dunedin – Nominal Roll Vol. 4, HMNZT 100, 34th Reinforcements, Otago Infantry Regiment, D Company, NZ Expeditionary Force, Private 65187 – Liverpool, Merseyside

Plever, August Michael, Dunedin – Nominal Roll Vol. 1, HMNZT 16, Infantry Samoan Relief, Private 19/218 – Apia, Western Samoa

Plever, Joseph, Potter, Milton – Nominal Roll Vol. 3, HMNZT 81, Reinforcements G Company (part), NZ Rifle Brigade, Rifleman 44411

Ramsay, Charles William, Flax Cutter, Gore, Mother; Angelika (Helen) Bucholc – Nominal Roll Vol. 4, HMNZT 102, 36th Reinforcements, C Company, NZ Expeditionary Force, Private 6/927 – Southhampton, Hampshire

Ramsay, William Francis, Driver, Upper Hutt, Mother; Angelika (Helen) Bucholc – Nominal Roll Vol. 1, HMNZT 28, Wellington Mounted Rifles, 6th Reinforcements, Trooper/Sapper NZ Engineers 11/1594 – Suez, Egypt

Sinclair, William John, Farmer, Gore, Mother; Annie Annis – WW1 N/N – Army

Smolenski, Augustus, Tramway-repairer, Dunedin – Nominal Roll Vol. 2, NZ Mounted Rifles Brigade, NZ Expeditionary Force, Trooper 12651 – Suez, Egypt

Smolenski, James, Labourer, Dunedin – Nominal Roll Vol. 2, HMNZT 37, 9th Reinforcements Otago Mounted Rifles, D Squadron, NZ Expeditionary Force, Trooper 9/1973 – Suez, Egypt

Smolenski, William, Labourer, Allanton – Nominal Roll Vol. 2, HMNZT 37, 9th Reinforcements Otago Mounted Rifles, D Squadron, NZ Expeditionary Force, Trooper 9/1974 – Suez, Egypt

Sparks, Albert Mathous, Carpenter, Invercargill, Mother; Paulina Bielicka – Nominal Roll Vol. 4, 43rd Reinforcements, NZ Field Engineers, NZ Expeditionary Force, Lance Corporal 65133

Switalla, Frank, Farm Labourer, Dunedin – Nominal Roll Vol. 4, HMNZT 103, 37th Reinforcements, A Company, NZ Expeditionary Force, Private 72432 – Liverpool, Merseyside

Switalla, Frank Patrick, Papakaio – Nominal Roll Vol. 1, HMNZT 28, Otago Mounted Rifles, 6th Reinforcements, Trooper/Lance Corporal 9/1360 – Suez, Egypt

Switalla, Harry, Carter, Sydenham, Christchurch – Nominal Roll vol. 3, HMNZT 86, Reinforcements J Company, NZ Rifle Brigade, Rifleman 51923 – Plymouth, Devon

Switalla, Joseph, Farmer, Allanton – Nominal Roll Vol. 2, HMNZT 67, 18th Reinforcements, J Company, NZ Expeditionary Force, Private 29684 – Plymouth, Devon

Tikey, Thomas Eric, Coal-miner, Green Island, Mother; Matilda Klimeck – Nominal Roll Vol. 3, HMNZT 85, 26th Reinforcements, F Company, NZ Expeditionary Force, Private 45155

Todd, Francis, Carpenter, Dunedin, Mother; Maria Jurczynska – Nominal Roll Vol. 3, HMNZT 81, 24th Reinforcements, Otago Infantry Regiment, D Company, NZ Expeditionary Force, Private 42599

Trapski, Frederick Ferdinand, Chaffcutter Hand, Pukerau – Nominal Roll Vol. 4. HMNZT 103, 37th Reinforcements, A Company, NZ Expeditionary Force, Private 72278

Wisnesky, Victor Daniel, Accountant, Te Kauwhata – Nominal Roll Vol. 1, HMNZT 28, Auckland Mounted Rifles, 6th Reinforcements, Sergeant 13/2100. Suez, Egypt

Wroblefski, Albert, Ross – Nominal Roll Vol. 1, Canterbury Infantry Battalion, Main Body, Private 6/746

Wroblenski, George, Farm, Labourer, Allanton – Nominal Roll Vol. 2, 19th Reinforcements, J Company, NZ Expeditionary Force, Private 32922

Wrobleski, Francis, Miner, Karieri, Westland – Nominal Roll Vol. 2, HMNZT 68, 10th Reinforcements, 4th Battalion, H Company, Canterbury Infantry Regiment, 3rd Battalion, Rifleman/Private 32977 – Plymouth, Devon. Killed in Action on 28 December 1917 at Ypes, Belgium.  Buried at Buttes New British Cemetery, Polygon Wood, Zonnebeke, West-Vlaanderen, Belgium AWMM Spec.

Wrobleske, Frederick William, Morrinsville – Nominal Roll Vol. 1, Auckland Infantry Battalion, 4th Reinforcements, Private 12/2161 – Gallipoli. Killed in Action on 8 August 1915 at Gallipoli, Turkey.  Buried at Chunuk Bair (New Zealand) Memorial, Chunuk Bair Cemetery, Gallipoli, Turkey

scan0051

August Smolenski, Trooper 12651 & family. Provided by Patricia Smolenski, Johann & Francesca Smolenski, Their descending family tree, page 52.

Switall Frank Patrick

Frank Patrick Switalla, Lance Corporal 9/1360. Archives New Zealand, R24184285

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Martin Albert Kreft, Rifleman 11054. Kindly provided by Mr. I. Kreft of Dunedin

 

114.Smolenski War Cert

James Smolenski, Trooper 9/1973. Kindly provided by Patricia Clark

 

Those who died in Action

Klukosky, John, Farm Hand, Croydon Bush – Nominal Roll Vol. 2, HMNZT 73, 11th Reinforcements, J Company, Otago Infantry Regiment, 1st Battalion, Private 35027. Killed in Action on 20 July 2018 in France. Buried at Gommecourt British Cemetery No. 2, Hebuterne, Pas-de-Calais, France AWMM V. C. 8.

Wrobleske, Frederick William, Morrinsville – Nominal Roll Vol. 1, Auckland Infantry Battalion, 4th Reinforcements, Private 12/2161 – Gallipoli. Killed in Action on 8 August 1915 at Gallipoli, Turkey.  Buried at Chunuk Bair (New Zealand) Memorial, Chunuk Bair Cemetery, Gallipoli, Turkey

Wrobleski, Francis, Miner, Karieri, Westland – Nominal Roll Vol. 2, HMNZT 68, 10th Reinforcements, 4th Battalion, H Company, Canterbury Infantry Regiment, 3rd Battalion, Rifleman/Private 32977 – Plymouth, Devon. Killed in Action on 28 December 1917 at Ypes, Belgium.  Buried at Buttes New British Cemetery, Polygon Wood, Zonnebeke, West-Vlaanderen, Belgium AWMM Spec.

Wroblenski Francis

 

New Zealand World War II Ballot List

Anderton, Frank Edward, Labourer, Wingatui, Mother; Julia Orlowski – 521273

Anderton, Hector Archibald, Jockey, Wingatui, Mother; Maria Orlowska – 565771

Anderton, William Ernest, Labourer, Invercargill, Mother; Julia Orlowski – 404472

Anicich, Edmund Luke, Watchman NZ Railways, Dunedin, Mother; Angelika (Ellen) Plewa – 263197

Anicich, Michael, Baker, Christchurch, Mother; Angelika (Ellen) Plewa – 609757

Bannan, James Joseph, Farm Hand, Inglewood, Mother; Susannah Bucholz – 451726

Bannan, John William, Farm Hand, Inglewood, Mother; Susannah Bucholz – 429669

Bangat-Wells, David John, Miner, Stockton Mine – Mother; Paulina Baumgardt – 309415

Barra, Herbert Peter, Field Officer, Carterton – 553371

Barra, James Francis, Farmer, Milton – 569958

Blaney, Edward James, Dry Cleaner, Dunedin, Mother; Mary Tikey – 589110

Chittock, Sydney Charles, Cordial Manufacturer, Timaru, Grandmother; Franciszka Szczepanska – 527237

Dolheguy, Alfred, Labourer, Christchurch, Mother; Harriet Tikey – 594895

Dolheguy, Edward Martin, Lorry Driver, Christchurch, Mother; Harriet Tikey – 561965

Dysaski, John Henry, Coal Yardsman, Dunedin – 539186

Greaney, Kevin Aubert, Oamaru, Mother; Jeannie Wisnesky – 661021

Greaney, Martin John, Musterer, Oamaru, Mother; Jeannie Wisnesky – 622272

Greaney, Patrick Francis Raymond, Oamaru, Mother; Myra Wisnesky – 628557

Halba, Joseph Francis, Mill Employee, Milton – 564723

Hand, Ronald Alexander, Mill Hand, Milton, Mother; Barbara Welnowska – 437880

Hawke, Leo James, Dredge Hand, Bluff, Mother; Helena Mehalski – 581606

Hoffman, George Frederick, Labourer, Bluff – 598330

Hoffman, Gordon James, Baker, Gore – 586753

Hoffman, Joseph Corbett, Coal Miner, Gore – 586755

Hoffman, Marcus James, Clerk, Wellington – 275271

Hoffman, Maxwell, Bootmaker, Gore – 557121

Hoffman, Roderick George – RCAF, 8 Bombing and Gunnery School, Lethbridge, Alberta, Air Force, Sergeant 429925

Kiesanowski, Stanley Alexander, Driver, Christchurch, Mother; Annie Rogatski – 618120

Klemick, Francis Keith, Miner, Nightcaps – 277535

Klemick, John Joseph, Labourer, Nightcaps – 651725

Klemick, William Patrick, Miner, Nightcaps – 489455

Klimeck, Peter John, Taxi Proprietor, Dunedin – 530517

Knudsen, William Francis George, Clerk, Wellington, Mother; Mary Kowalewska – 461585

Konkel, Francis Jacob, Oamaru – 455412

Kreft, Leslie Verdon, Butcher’s Assistant, Bulls – 200626

Latchford, George Villa Henry, Miner, Tatu, Mother; Annie Dysaski – 582576

Latchford, Thomas Henry, Sawmill Hand, Orepuki, Mother; Annie Dysaski – 509492

Little, Joseph, Outram, Labourer, Mother; Margaret Bucholz – 451402

McCutcheon, Alexander Stewart, Boxmaker, Dunedin, Mother; Martha Pedofsky – 513980

McCutcheon, Bertram Brash, Labourer, Dunedin, Mother; Martha Pedofsky – 498278

McEwen, Leslie Victor Thomas, Farmer, Christchurch, Mother; Agnes Klukofsky – 581963

McPherson, James Reay, Cartage Contractor, Dargaville, Mother; Eva Wisnesky – 572337

Morrison, Oswald John William, Coal Miner, Kaitangata – Mother; Mary Baumgardt – 541886

Newman, James Francis, Drainer, Burwood Station, Mother; Rose Gorinski – 202816

O’Leary (Hand), Gerald, Seaman Labourer, Seatoun, Grandmother; Barbara Welnowska – 656923

Orlowski, Basil William, Constable, Wellington – 520279

Orlowski, Cyril Henry, Waihola – 283274

Orlowski, Lewis Jock, Grocer’s Assistant, Mataura Island – 289158

Pedofsky, Fraser Bertram, Dunedin – 632049

Pedofsky, James William, Brushmaker, Dunedin – 478914

Pedofsky, John Francis, Gold Miner, Port Chalmers – 523640

Pedofsky, Joseph Albert, Railway Surfaceman, Port Chalmers – 511334

Pedofsky, Joseph Alexander, Apprentice Compositor, Dunedin – 645714

Phillips (Philipowski) John Ambrose, Agricultural Farmer, Palmerston North, Mother; Annie Gorinski – 599995

Phillipson, Frank Rowland, Firewood Merchant, Christchurch, Mother; Annie Bucholz – 652826

Plever, Frank, Loom-Tuner, Milton – 496625

Puller, Gordon Joseph, Farm Hand, Pukerau, Mother; Janetta Trapski – 653013

Rekowski, Allan Millar, Clerk, Milton – 662354

Rekowski, George, Woollen Mill Employee, Milton – 591162

Rogatski, Leonard Joseph, Salesman-Driver, Christchurch – 589999

Roughan, Denis Patrick, Farm Hand, Tuapeka Flat – Mother; Martha Annis – 259778

Shepherd, Hilary John Francis, Sawmill Hand, Orepuki, Mother; Frances Regefsky – 629443

Sinclair, Graham Robert, Labourer, Waihola – Mother: Annie Annis – 533211

Sizemore, Francis Palmer, Grader Driver, Gore, Grandmother; Franciszka Szczepanska – 408341

Sizemore, John Douglas, Farm Labourer, Gore, Grandmother; Franciszka Szczepanska – 290520

Sizemore, Richard Samuel, Labourer, Pukerau, Grandmother; Franciszka Szczepanska – 290536

Smolenski, Charles Augustus, Faultman, Auckland – 496162

Smolenski, John Augustine, Surfaceman, Hyde – 552116

Smolenski, John Joseph, Labourer, Christchurch – 589240

Smolenski, Stanley James, Telegraphist, Auckland – 496161

Suttie, Robert Alexander, Fireman Driver, Dunedin, Mother; Alice Trapski – 472171

Switalla, Charles Milne, Labourer, Dunedin – 435933

Switalla, Edward Alexander, Labourer, Sutton – 235319

Tarleton, Alphonsus James, Dunedin, Building Contractor, Mother; Wilhelmina Klimeck – 530246

Tarleton, Sylvester Patrick, Glass-Beveller, Wanganui, Mother; Wilhelmina Klimeck – 487828

Tecofsky, Cyril Francis John, Lorry Driver, Invercargill – 585025

Tecofsky, George Albert, Farmer, Pahia – 539240

Tecofsky, John Thomas, Farmer, Pahia – 427806

Tecofsky, Leslie Clifford, Share Milker, Hawera – 538303

Thomson, Louis James, Shepherd, Paekakariki, Mother; Minnie Orlowski – 491860

Tikey (Creek), Frank Albert (Joseph), Labourer,  Grandmother; Matilda Klimeck, Thames – 612883

Tikey, Joseph Eric, Labourer, Petone, Grandmother; Matilda Klimeck – 482934

Trapski, Charles John, General Carrier, Putaruru – 530687

Trapski, Charles John Edwin, Farmer, Pukerau – 546040

Trapski, Frederick Logan, Dairy Farmer, Morrinsville – 609842

Trapski, John Francis, Solicitor, Otorohanga – 610982

Trapski, Norman Edward James, Farm Labourer, Matatoke – 261285

Tregilgus, John Trevor, Dairyman, Mosgiel, Mother; Catherine Halfka – 544089

Velenski, Eric George, Printer, Dunedin – 617565

Velenski, Frank William, Builder’s Labourer, Dunedin – 541026

Velenski, Thomas Edward, Plumber, Dunedin – 507899

Wasley, Robert Charles Francis, Butcher, Christchurch, Mother; Martha Switalla – 418592

Wilson, Arthur Joseph Watt, Spinner, Milton – Mother; Rosalie Halba – 497071

Wisnesky, Bryant Bernard, Canister Maker, Petone – 635013

Wisnesky, Francis, Accountant, Petone – 463804

Wisnesky, Michael Francis, Taxi Driver, Oamaru – 600434

 

Leo Felix Klemick, Private 19815, in the front, first on the right. in the Western Desert, North Africa. Provided by Paul Klemick

Arrow showing Leo Felix Klemick, Private 19815, in the Western Desert, North Africa. Provided by Paul Klemick

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NZ Poles who served in the Second World War (1939 – 1945)

Anicich, James Albert, Machinery Supervisor, Milburn, Mother; Angelika (Ellen) Plewa – Nominal Roll Vol. 9, Heavy Anti-Aircraft Regiment, NZ Artillery, Second NZ Expeditionary Force, Gunner 090474

Annis, Allan Henry, Painter, Wellington, Nominal Roll Vol. 3, 25th (Wellington) Battalion, Second NZ Expeditionary Force, Third Echelon, Private 33010.  Captured on 13 December 1941 – WW2 POW – Stalag 357 (No 2), Toruń, Poland & WW2 POW – P.G. 103, Treviso, Italy

Belesky, Albert James, Labourer, Dunedin – Nominal Roll Vol. 2, 23 Canto, 23 Infantry Battalion, Second NZ Expeditionary Force, Second Echelon, Private 10177

Belesky, Thomas, Tractor Driver, Blenheim – Nominal Roll Vol. 3, Headquarters, 21st NZ Mechanical Equipment Company, NZ Engineers, Second NZ Expeditionary Force, Third Echelon, Sapper 38352

Buchols, Arthur James, Soap Maker, Dunedin – Nominal Roll Vol. 9, Anti-tank Battery, Second NZ Expeditionary Force, Gunner 245436

Bungard, James, Hairdresser, Dunedin – Nominal Roll Vol. 12, NZ Artillery, Second NZ Expeditionary Force, Gunner 518693

Carruthers, Martin Alan, Fellmonger, Milton, Mother; Agnes Rekowski – Nominal Roll Vol. 12, 2nd NZ Division, Second NZ Expeditionary Force, Driver 437688

Chittock, Kenneth Anderson, Farm Hand, Manuhui, Grandmother; Franciszka Szczepanska – Headquarters, 27th Field Battery, Second NZ Expeditionary Force, Second Echelon, Gunner 22842.  Killed on active service at Crete, Greece.  Buried at Suda Bay War Cemetery, Crete, Greece

Dolheguy, Eric, Linesman, Christchurch, Mother; Harriett Tikey – Nominal Roll Vol. 3, 16th NZ Railway Operating Company, NZ Engineers, Second NZ Expeditionary Force, Third Echelon, Sapper 27258

Dysaski, Francis William, Carpenter, Dunedin – Nominal Roll Vol. 3, 18th NZ Army Troops Company, NZ Engineers, Second NZ Expeditionary Force, Third Echelon, Sapper 32250

Hand, Joseph James, Woollen Mill employee, Milton, Mother; Barbara Welnowska – Nominal Roll Vol. 7, 36th (Mixed) Battalion, Second NZ Expeditionary Force, Temporary Corporal 68917

Hawke, Vincent Joseph, Waterside Worker, Bluff, Mother; Helena Mehalski – Nominal Roll Vol. 13, 2nd NZ Divisional Artillery, Second NZ Expeditionary Force, Gunner 582349

Hoffman, Adam John, Teamster, Invercargill – 20 Infantry Battalion, Second NZ Expeditionary Force, 1st Echelon, Private 8361.  Killed on active service on 25 May 1941 at Crete, Greece. Buried at Suda Bay War Cemetery, Crete, Greece.

Hoffman, Basil Patrick, Restaurant Employee, Invercargill – Nominal Roll Vol. 8, 2nd NZ Division, NZ Base Pay Office, NZ Army Pay Corps, Second NZ Expeditionary Force, Private/Corporal 72597

Hoffman, Edward Thomas, Clerk, Dunedin – Nominal Roll Vol. 4, 2nd NZ Division, NZ Army Service Corps, Second NZ Expeditionary Force, Corporal 43338

Johnston Wallace Reginald, Labourer, Pukeuri Junction, Mother;  Paulina Rydzewska – Nominal Roll Vol. 3, HMNZT 96, 32nd Reinforcements, F Company, NZ Rifle Brigade, Private 561173

Klemick, Leo Felix, Labourer, Gore – Nominal Roll Vol. 5, Infantry Brigade, Second NZ Expeditionary Force, Private 19815

Kreft, Albert, Butcher, Milton – Nominal Roll Vol. 7, 37th (Mixed) Battalion, Second NZ Expeditionary Force, Private 18743

Kreft, Desmond Sylvester, Butcher, Milton – Nominal Roll Vol. 12, NZ Army Service Corps, Second NZ Expeditionary Force, Driver 500209

Kreft, Ian Lindsay, Dunedin, – Nominal Roll Vol. 15, NZ Electrical & Mechanical Engineers, Second NZ Expeditionary Force, Private 443220

Kreft, Leo Joseph, Freezing Worker, Milton – Nominal Roll Vol. 9, Infantry Reinforcements, Second NZ Expeditionary Force, Private 207232

Lamb, Alexander, Grocery Assistant, Milton, Mother; Maria Berta Hoffman – NZ Artillery, 7 Anti Tank Regiment, Gunner 65743. Killed in action on 22 July 1943 at El Mreir, Matruh, Egypt. Buried at El Alamein War Cemetery, Egypt

Lietze, William, Farmer, Waikaka, Mother; Veronica Klukofsky – Nominal Roll Vol. 10, Infantry Brigade, Second NZ Expeditionary Force, Private 172659

Little, James Alexander, Labourer, Dunedin, Mother; Margaret Bucholz – Nominal Roll Vol. 3, Infantry Reinforcements, Second NZ Expeditionary Force, Third Echelon, Private 15564

McAllan, Ian Alexander, Grocer, Dunedin, Grandfather; Teodor Klimek – Nominal Roll Vol. 10, Light Anti-Aircraft Regiment, Second NZ Expeditionary Force, Gunner 604588

McPherson, Victor Henry, Insurance Agent, Whangarei, Mother; Eva Wisnesky – 18th Infantry Battalion, Second NZ Expeditionary Force, First Echelon, Private/Corporal 3134.  Killed on active service on 15 July 1942 at Western Desert, North Africa. Buried at El Alamein War Cemetery, Egypt

Mehalski, Albert Ross, Clerk, Green Island – Nominal Roll Vol. 9, Light Anti-Aircraft Regiment, 3rd NZ Divisional Signals, Infantry Reinforcements, Second NZ Expeditionary Force, Lance Corporal 279560

Mehalski, James Lindsay, Telegraphist, Dunedin – Nominal Roll Vol. 11, 3rd NZ Divisional Signals, Second NZ Expeditionary Force, Temporary Sergeant 605364

Mehalski, Percival Cardell, Coal Miner, Mosgiel – Nominal Roll Vol. 3, Headquarters, 30th (Mixed) Battalion, Second NZ Expeditionary Force, Third Echelon, Private 32028

Nicol, Herbert James, Carrier, Hamilton, Mother; Minnie Rogatski –  Nominal Roll Vol. 9, NZ Army Service Corps, Second NZ Expeditionary Force, Driver 539626

Orlowski, John Frederick, Grocers Assistant, Waimahaka – Nominal Roll Vol. 14, Infantry Reinforcements, Second NZ Expeditionary Force, Private 577286

Orlowski, Lewis Foch, Grocers Assistant, Waimahaka – Anti Aircraft Battery, Second NZ Expeditionary Force, Gunner 50514

Orlowski, William John, Labourer – 20th Canterbury Infantry Battalion, Headquarters, Second NZ Expeditionary Force, First Echelon, Private 7036.  Killed on active service on 26 September 1940 at Egypt, North Africa.  Buried at Alexandria (Chatby) Military and War Memorial Cemetery, Egypt

Pedofsky, Gregory, Surfaceman NZR, Clyde – Nominal Roll Vol. 12, Infantry Brigade, Second NZ Expeditionary Force, Private 578324

Pedofsky, George Anthony, Brush Maker, Dunedin, – Nominal Roll Vol. 5, Infantry Brigade, Second NZ Expeditionary Force, Private 19644

Perniskie, Thomas Daniel, Farmhand, Tuatapere – Nominal Roll Vol. 7, 35th (Mixed) Battalion, Second NZ Expeditionary Force, Lance Corporal 46474

Phillipson, Eric Norman, Bootmaker, Christchurch, Mother; Annie Bucholz – Nominal Roll Vol. 15, Infantry Reinforcements, Second NZ Expeditionary Force, Private 496649

Phillipson, George William John, Mother; Annie Bucholz – NZ Military Forces, Lance Corporal 566683. Killed on active service on 25 April 1944 at Christchurch, Canterbury, New Zealand.  Buried at Sydenham Cemetery, Christchurch

Phillipson, James Alfred Fisher, Truck Driver, Christchurch, Mother; Annie Bucholz – Nominal Roll Vol 2, 23 Canto, 23rd (Canterbury & Otago) Battalion, Second NZ Expeditionary Force, Second Echelon, Private 10319

Phillipson, Thomas Henry, Truck Driver, Christchurch, Mother; Annie Bucholz – Nominal Roll Vol. 9, NZ Army Service Corps, Second NZ Expeditionary Force, Driver 585300

Rekowski, Sidney James, Labourer, Greymouth – Nominal Roll Vol. 3, 26th (Canterbury & Otago) Battalion, Second NZ Expeditionary Force, Private 12212.  Killed on active service on 25 November 1941 at Western Desert, North Africa. Buried at Knightsbridge War Cemetery, Acroma, Libya

Rentoul, Joseph Laurence, Apprentice Tinsmith, Lowerhutt, Grandmother; Barbara Welnowska – Nominal Roll Vol. 13, Infantry Brigade, Second NZ Expeditionary Force, Private 444219

Smolenski, Hugh, Labourer, Oamaru – Royal NZ Air Force, 224 Squadron, RAF, Warrant Officer 411578. Shot down while on active service over Norway on 11 November 1944.  Memorial at Runnymede Memorial, Surrey, United Kingdom

Sparks, Sylvester, Driver, Christchurch, Mother; Paulina Bielicka – Nominal Roll Vol. 4, 14th Light Anti Aircraft Regiment, NZ Artillery, Second NZ Expeditionary Force, Gunner 61098

Suttie, William Fredrick, Blacksmith, Waipahi, Mother; Alice Trapski – Nominal Roll Vol. 4, Artillery Reinforcements, Second NZ Expeditionary Force, Gunner 61542

Switalla, Francis James, Upholsterer, Dunedin – 21st Infantry Brigade, Second NZ Expeditionary Force, Private 444471

Switalla, Frederick Angus, Labourer, Dunedin – 30th (Mixed) Battalion, 27th (Machine Gun) Battalion, Second NZ Expeditionary Force, Private 14140

Tarleton, Alphonsus James, Building Contractor, Dunedin, Mother; Wilhelmina Klimeck – Pilot Officer

Tarleton, Christopher Joseph, Storeman, Dunedin, Mother; Wilhelmina Klimeck – Nominal Roll Vol. 9, Headquarters NZ, Army Service Corps, Second NZ Expeditionary Force, Driver 487829

Tikey, Alexander John, Miner, Greymouth. Grandmother; Matilda Klimeck – Nominal Roll Vol. 3, 26 Canto, 26th (Canterbury & Otago) Battalion, Second NZ Expeditionary Force, Third Echelon, Sergeant 10199

Tisdall, Leslie Darcy, Barman, Dunedin, Mother; Fanny Orlowski – Nominal Roll Vol. 3, Infantry Reinforcements, Second NZ Expeditionary Force, Third Echelon, Private 15609

Tutty, Cecil Ernest, Mill Hand, Gore, Grandmother; Franciszka Szczepanska – Nominal Roll Vol. 15, NZ Army Service Corps, Second NZ Expeditonary Force, Private 537126

Tutty, Herbert Edwin, Men’s Outfitter, Gore, Grandmother; Franciszka Szczepanska – Nominal Roll Vol. 4, Infantry Reinforcements, Second NZ Expeditionary Force, Private 17499

Wells, Thomas Edward, Miner, Bannockburn, Mother; Martha Tikey – NZ Forestry Company, NZ Engineers, Second NZ Expeditionary Force, Third Echelon, Sapper 61400

Welnoski, Reginald Joseph, Fitter, Lower Hutt – Nominal Roll Vol. 2, Headquarters, 22nd (Wellington) Battalion, Second NZ Expeditionary Force, Second Echelon, Private 30532

Welnoski, Thomas Joseph, Famers Labourer, Riversdale – Nominal Roll Vol. 5, 8th NZ Infantry Brigade, Second Expitionary Force, Private 18808

Welnoski, William Patrick, Rabbitter, Riversdale – Nominal Roll Vol. 9, NZ Artillery, Second NZ Expeditionary Force, Gunner 264386

Wilson, Leslie Spencer (Stephen), Fitter, Dunedin, Mother; Julia Baumgardt – Nominal Roll Vol. 2, 23 Canto, 23 Infantry Battation, Second NZ Expeditionary Force, Second Echelon, Private 10785. Killed on active service on 24 February 1944 at Stalag XXA Field Hospital, Toruń, Poland.  Buried at Malbork Commonwealth War Cemetery, Poland

Wisnesky, Alexander Ross, Shunter NZR, Milton – Nominal Roll Vol. 3, 17th NZ Railway Operating Company, NZ Engineers, Second NZ Expeditionary Force, Third Echelon, Sergeant 27958

Wisnesky, Bernard Richard Augustus, Fitter and Turner, Onehunga – Nominal Roll Vol 3.2nd NZ Division, Second NZ Expeditionary Force, Third Echelon, Driver 36263

Wisnesky, David, Labourer, Onehunga – Nominal Roll Vol. 4, Infantry Reinforcements, Second NZ Expeditionary Force, Private 63302

Wisnesky, Donald Max, Labourer, Onehunga – Nominal Roll Vol. 9, 2nd NZ Divisional Engineers, Second NZ Expeditionary Force, Corporal 391763

Wisnesky, Doughlas Albert, Labourer, Onehunga – Nominal Roll Vol. 5, 29th (Mixed) Battalion, 27th (Machine Gun) Battalion, Second NZ Expeditionary Force, Private 26435

Wisnesky, George Lambert, Engine Driver, Oamaru – Nominal Roll Vol. 2, 7th Field Company, NZ Engineers, Second NZ Expeditionary Force, Second Echelon, Sapper 21892

Wisnesky, George Mowbray Augustus, Motor Driver, Tuakau – Nominal Roll Vol. 4, 2nd NZ Division, Second NZ Expeditionary Force, Lance Corporal 43541

 

Those who died in Action

Chittock, Kenneth Anderson, Farm Hand, Manuhui, Grandmother; Franciszka Szczepanska – Headquarters, 27th Field Battery, Second NZ Expeditionary Force, Second Echelon, Gunner 22842.  Killed on active service at Crete, Greece.  Buried at Suda Bay War Cemetery, Crete, Greece

Hoffman, Adam John, Teamster, Invercargill – 20 Infantry Battalion, Second NZ Expeditionary Force, 1st Echelon, Private 8361.  Killed on active service on 25 May 1941 at Crete, Greece. Buried at Suda Bay War Cemetery, Crete, Greece.

Lamb, Alexander, Grocery Assistant, Milton, Mother; Maria Berta Hoffman – NZ Artillery, 7 Anti Tank Regiment, Gunner 65743. Killed in action on 22 July 1943 at El Mreir, Matruh, Egypt. Buried at El Alamein War Cemetery, Egypt

McPherson, Victor Henry, Insurance Agent, Whangarei, Mother; Eva Wisnesky – 18th Infantry Battalion, Second NZ Expeditionary Force, First Echelon, Private/Corporal 3134.  Killed on active service on 15 July 1942 at Western Desert, North Africa. Buried at El Alamein War Cemetery, Egypt

Orlowski, William John, Labourer – 20th Canterbury Infantry Battalion, Headquarters, Second NZ Expeditionary Force, First Echelon, Private 7036.  Killed on active service on 26 September 1940 at Egypt, North Africa.  Buried at Alexandria (Chatby) Military and War Memorial Cemetery, Egypt

Phillipson, George William John, Mother; Annie Bucholz – NZ Military Forces, Lance Corporal 566683. Killed on active service on 25 April 1944 at Christchurch, Canterbury, New Zealand.  Buried at Sydenham Cemetery, Christchurch

Rekowski, Sidney James, Labourer, Greymouth – Nominal Roll Vol. 3, 26th (Canterbury & Otago) Battalion, Second NZ Expeditionary Force, Private 12212.  Killed on active service on 25 November 1941 at Western Desert, North Africa. Buried at Knightsbridge War Cemetery, Acroma, Libya

Smolenski, Hugh, Labourer, Oamaru – Royal NZ Air Force, 224 Squadron, RAF, Warrant Officer 411578. Shot down while on active service over Norway on 11 November 1944.  Memorial at Runnymede Memorial, Surrey, United Kingdom

Wilson, Leslie Spencer (Stephen), Fitter, Dunedin, Mother; Julia Baumgardt – Nominal Roll Vol. 2, 23 Canto, 23 Infantry Battation, Second NZ Expeditionary Force, Second Echelon, Private 10785. Killed on active service on 24 February 1944 at Stalag XXA Field Hospital, Toruń, Poland.  Buried at Malbork Commonwealth War Cemetery, Poland

 

Vietnam War (1961 – 1975)

Orlowski, James Arnold – NZ Services Medical Team, Royal NZ Navy, Petty Officer (Medical) 596208

Rogatski, Leo John, Christchurch – 4th Royal Australina Regiment/ANZAC Battalion, Victor 3 Company (1RNZIR), 1st Australian Task Force, 2nd Canterbury Regiment, Territorial Force, Corporal/Warrant Officer NZ888158

Leo John Rogatski, Corporal NZ888158. Public – Roscoe – Comrade – 13 November 2019 – Dieppe Barracks Collection

Bibliography;

Ancestry.com

nzhistory.govt.nz

Online Cenotaph, Auckland War Memorial Museum – https://www.aucklandmuseum.com/war-memorial/online-cenotaph/

NZ WW1 Service Personnel & Reserves Index – Dunedin Public Library

 

Compiled by Paul Klemick (2021)

 

Facebook & Events

Poles in New Zealand

We would like to hear from Poles or people with any Polish connection, who visited New Zealand and particularly those of you who paid a visit or lived anywhere in Otago or Southland.

……………………………….

Polski

“Poles Down South” jest stroną internetową organizacji polonijnej w Nowej Zelandii działającej w rejonie Otago i Southland na Wyspie Południowej. Siedzibą organizacji jest Dunedin.


 

The Polish Heritage of Otago & Southland Charitable Trust

 

Chairperson ..... Ewa Rozecka-Pollard
Phone ......+64 3 477 5552
 
Secretary ..... Anna McCreath Munro
Phone ..... +64 3 464 0053
e-mail .....  info@polesdownsouth.org.nz

facebook ..... Poles Down South 

Contact Us

8 + 15 =